Jak to vidí greenkeeper

Konec března a začátek dubna byl dlouhá léta pravidelným termínem pro konání valných hromad Beskydského golfového klubu, bohužel loni jsme volební valnou hromadu mohli uskutečnit až v květnu a letos to při současném opatření vlády vypadá podobně. Tradiční otázkou v závěrečné diskusi na valných hromadách bývá, kdy se otevře hřiště? Proto jsme se šli zeptat osoby nejpovolanější hlavního greenkeepera Jana “Hanziho” Wolneho.

Nová sezóna je na spadnutí, právě začal duben, jak vypadá příprava hřiště na sezónu?

 Až tento týden nám dovolilo počasí začít připravovat hřiště na sezónu. Zároveň na hřišti probíhají práce při opravě bankrů a souběžně se posiluje závlaha. Bankry jsme po loňském deštivém roce byli nuceni skoro kompletně opravit, aby se letos neopakovaly situace, kdy jsme po deštích všechny bankry dosypali a upravili, no a další den nám déšť opět vše vrátil do původního stavu. Takže jsme mohli začít znova. Věříme, že po této opravě již budou bankry víc odolnější vůči dešťům a loňská situace se nebude opakovat. Další práci, která probíhá na hřišti, je posílení zavlažovacího systému. Toto posílení potřebujeme jak na stávající jamky, tak na nově budované jamky nové devítky. Bohužel tyto práce z důvodu letošní silnější zimy začaly s mírným zpožděním, což znamená že v současné době ještě probíhají.

Znamená to tedy pozdější otevření hřiště?

Budeme se každopádně snažit co nejdříve otevřít. Bohužel posílení závlahy způsobilo to, že v současné chvíli není funkční ani stávající zavlažovací systém. Tím pádem nemůžeme hřiště takzvaně nastartovat hnojivy, jelikož bychom následně pohnojená místa nemohli dostatečně zavlažit a došlo by k jejich spálení. Znamená to, že jsme kromě počasí závislí také na dokončení opravy a posílení závlahy.

Jaký je tedy plán otevírání hřiště?

V tuto chvíli je již otevřený driving range a akademie. V příštím týdnu bychom rádi otevřeli ostatní cvičné plochy. Vše samozřejmě záleží na počasí a postupu úprav a oprav prováděných v této chvíli na hřišti. Při nejoptimističtějším scénáři bychom mohli otevřít po půlce dubna, ale je to opravdu hodně optimistický předpoklad, jelikož předpověď počasí pro toto období není úplně příznivá, má být celkem chladno a deštivo, dokonce se v předpovědi objevuje sníh. Každopádně se budeme snažit otevřít alespoň část hřiště co nejdříve, ale přesné datum dnes neví nikdo.

Zmínil jsi výstavbu nových jamek, v jakém je tato stavba stádiu?

V tuto chvíli již probíhá modelace nových jamek. Předpoklad dokončení výstavby je v polovině příštího roku a následně bude muset nově oseté hřiště zarůst. Kdy si budeme moci nové jamky poprvé zahrát, je teď těžké odhadnout, jelikož vše zase bude záležet na počasí, ale předpoklad je konec příštího roku, popřípadě jaro 2023.

Díky za rozhovor a přeji počasí přesně podle Tvého přání a ať vyjde ten nejoptimističtější scénář.